Old Town Clovis Homebrew Competition Results

logo

Thank you again to everyone who participated in the first ever Old Town Clovis Home Brew Competition! It was a big success due to the over 50 people that entered 147 beers and our awesome judges who spent all day Saturday scoring each entry.

Score sheets were emailed to each entrant within a couple of weeks after the event and if you placed in your division but didn’t make it out to the Craft Beer Crawl your ribbon/prize(s) were mailed to you.

Congratulations goes to…

Best of Show
Brad Gaines (Wee Heavy)

Best of Show 1st Runner-Up
Ryan Methmann (Circle Jerkle IPA)

Best of Show 2nd Runner-Up
Sean Railing (Berliner Wiesse)

Division 1 (BJCP Styles 1-5)
14 Entries
1st-Sean Railing (Vienna)
2nd-Lawrence Washington (Barnyard Bock)
3rd-Sean Railing (German Pilsner)

Division 2 (BJCP Style 6)
11 Entries
1st-Toby Gelenaw (Cascade Blonde Ale)
2nd-Matthew Bolden (Cream Ale)
3rd-Ryan Chargin (American Wheat)
Honorable Mention-Jonathan Holcomb (A Blonde on the Side)

Division 3 (BJCP Styles 7-9 & 11)
12 Entries
1st-Brad Gaines (Wee Heavy)
2nd-Jason Lawler (Lawlers Brown Ale)
3rd-Ryan Chargin (Irish Red Ale)
Honorable Mention-Greg Paape (Rock Creek Ale)

Division 4 (BJCP Style 10)
12 Entries
1st-Ryan Chargin (American Amber Ale)
2nd-Chris Miller (American Pale Ale)
3rd-Roger Noguera (MexWed Brown)
Honorable Mention-Ryan Chargin (American Brown Ale)

Division 5 (BJCP Styles 12 & 13)
15 Entries
1st-Sean Railing (Baltic Porter)
2nd-Paul Schramm & Buck Lewis (Tasty Imperial Stout)
3rd-Toby Gelenaw (Dry Stout)

Division 6 (BJCP Style 14)
18 Entries
1st-Ryan Methmann (Circle Jerkle IPA)
2nd-Wesley Tarvin (Summit IPA)
3rd-Paul Haws Jr. (Westerner)

Division 7 (BJCP Styles 15-19)
23 Entries
1st-Wesley Tarvin (Barley Wine)
2nd-Sean Railing (Berliner Wiesse)
3rd-Sean Railing (American Barley Wine)

Division 8 (BJCP Styles 20-22)
17 Entries
1st-Rick Sullivan (Barrel Aged Imperial Stout)
2nd-Matt Mazurek (Dark Moon Bourbon Porter)
3rd-Justin Bernard (Pumpkin Strong Ale)

Division 9 (BJCP Styles 23)
14 Entries
1st-Gabe Garcia (Coal Miner’s Lung Butter)
2nd-Derek Nix (Cowmaggedon)
3rd-Derek Nix (Black IPA)

Division 10 (BJCP Styles 24-28)
11 Entries
1st-Matt Mazurek (Pride of the Valley)
2nd-Roger Gardenhire (Amanda’s Cider)
3rd-Israel Arrieta (Funky Apples)
Honorable Mention-Sean Railing (Fruit Cider)

AHBA-WithBorder-copy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *